Szczelność systemu rekuperacji – jak ją sprawdzić?

Szczelność systemu rekuperacji jest kluczowa dla jej prawidłowego działania, dlatego w tym artykule postaramy się Ci przybliżyć jak ją sprawdzić oraz skąd biorą się jej braki. Nieszczelności najczęściej spowodowane są nie prawidłowym montażem, na przykład brakiem uszczelek na kanałach czy też złym podłączeniu kanałów FLEX do rekuperatora. Braki szczelności powodują straty powietrza oraz zmniejszenie wydajności rekuperatora.
Metody sprawdzania szczelności:
- Sprawdzenie wizualne: Na etapie budowy można sprawdzić szczelność instalacji wizualnie, szukając nieszczelności w połączeniach przewodów, kształtek i anemostatów. Przed ociepleniem kanałów SPIRO warto sprawdzić czy zostały poprawnie połączone, czyli w taki sposób by nigdzie nie wystawały uszczelki a blachowkręty równomiernie dociskały łączenia rur.
- Pomiary przepływu powietrza: Po zakończeniu instalacji należy przeprowadzić pomiary przepływu powietrza nawiewanego i wywiewanego. Pomiary te są porównywane z wartościami projektowymi i pozwalają na ocenę szczelności instalacji.
- Badanie dymowe: W przypadku budynków użyteczności publicznej można zastosować badanie dymowe. Do instalacji wprowadza się dym, który ujawnia nieszczelności w przewodach wentylacyjnych. Ze względu na wysokie koszty tego badania rzadko stosuje się je w przypadku domów jednorodzinnych.
Dodatkowe informacje:
- Wybór odpowiedniej metody sprawdzania szczelności zależy od specyfiki instalacji i budynku.
- Pomiary przepływu powietrza i badania dymowe powinny być wykonywane przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem.
Uwaga:
- Nieszczelności w instalacji rekuperacji mogą negatywnie wpływać na jej wydajność i komfort użytkowania.
- Wybór firmy do montażu rekuperacji jest bardzo ważny. Należy wybrać firmę, która posiada doświadczenie w montażu i serwisowaniu rekuperacji.
Pamiętaj:
- Szczelność instalacji rekuperacji jest kluczowa dla jej prawidłowego działania.
- Regularnie sprawdzaj szczelność instalacji rekuperacji.
- Wybierz firmę, która posiada doświadczenie w montażu i serwisowaniu rekuperacji.
- Po montażu instalacji poproś o protokół z pomiarów szczelności.
Podsumowując:
Szczelność instalacji rekuperacji jest kluczowa dla jej prawidłowego działania. Istnieje kilka metod sprawdzania szczelności, a wybór odpowiedniej metody zależy od specyfiki instalacji i budynku. Regularne sprawdzanie szczelności jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego działania rekuperacji.
Jeśli masz pytania, potrzebujesz konsultacji czy też wykonania usługi w zakresie naszej oferty, firma Ventikon służy pomocą.
Skontaktuj się z naszym ekspertem