Montaż rekuperacji – etapowo czy kompleksowo?
Czy budowę rekuperacji można rozbić na etapy?
Montaż rekuperacji eksperci zalecają podzielić na etapy. Dzięki temu możemy lepiej dopasować instalację do budynku, rozłożyć koszty i zyskać większą kontrolę nad projektem.
Montaż rekuperacji etapy:
- Projekt i planowanie: Na tym etapie dobieramy w przybliżeniu odpowiedni rekuperator i projektujemy całą instalację, biorąc pod uwagę specyfikę budynku i potrzeby użytkowników.
- Przygotowanie instalacji: Dzieli się na dwa podetapy. Pierwszy obejmuj wykonanie otworów w ścianach bądź w stropach oraz montaż kanałów wentylacyjnych. W tym czasie dokonujemy także zabudowy skrzynek rozdzielczych jak i rozprężnych. Drugi etap to montaż i ocieplenie kanałów spiro dostarczających i wyrzucających powietrze z rekuperatora na zewnątrz domu. W drugim podetapie dokonujemy także montażu czerpni oraz wyrzutni. Ekipa elektryków powinna zająć się rozprowadzeniem przewodów elektrycznych.
- Montaż rekuperatora: Rekuperator jest montowany w wyznaczonym miejscu, zazwyczaj w kotłowni , w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym bądź na strychu.
- Uruchomienie i regulacja: Po zamontowaniu wszystkich elementów instalacji następuje jej uruchomienie i regulacja parametrów pracy. Na tym etapie dokonuje się również pomiarów przepływów powietrza tak by upewnić się że wszystko działa zgodnie z założeniami
Zalety etapowej budowy rekuperacji:
- Lepsze dopasowanie do budowy: Decydując się na etapowe wykonanie instalacji, osiągniemy lepsze dopasowanie jej do postępu prac. W ten sposób ułatwimy sobie montaż i unikniemy niepotrzebnych problemów związanych z kolizjami.
- Rozkład kosztów: Etapami rozkłada się również koszty inwestycji, dzięki czemu jest to szczególnie korzystne dla osób o ograniczonym budżecie.
- Większa kontrola: Inwestor ma większą kontrolę nad całym procesem budowy i może na bieżąco zgłaszać swoje uwagi i sugestie.
Umowa z firmą:
Zanim rozpoczniemy budowę rekuperacji, zawrzemy umowę z firmą wykonawczą. W tej umowie jasno określimy wszystkie istotne kwestie. Takie kwestie to: etapy budowy, harmonogram prac, koszty i gwarancje. Równocześnie będziemy budować rekuperację etapami, co pozwoli nam na bardziej elastyczne podejście do inwestycji oraz na stopniowe wprowadzanie zmian, jeśli zajdzie taka potrzeba.