Przejdź do treści
Filtry w rekuperacji nawilżacz powietrza Wanas i filtr Particle zawieszone na ścianie

Nagrzewnice w rekuperacji to urządzenia, które służą do podgrzewania powietrza nawiewanego do urządzenia oraz tego nawiewanego do pomieszczeń. Montujemy je w różnych miejscach instalacji, w zależności od potrzeb i preferencji użytkownika. W tym artykule chcemy przybliżyć Ci najważniejsze informacje o nagrzewnicach tak abyś mógł świadomie podjąć decyzję o ich wykorzystaniu lub i nie w swoim domu.

  • Nagrzewnica wstępna: Podgrzewa powietrze zewnętrzne przed jego nawiewem do rekuperatora dzięki czemu chroni wymiennik ciepła przed jego zamarznięciem. Dobre rekuperatory w standardzie są wyposażone w taką nagrzewnicę dlatego nie trzeba jej dodatkowo montować.
  • Nagrzewnica wtórna: Podgrzewa powietrze nawiewane do pomieszczeń. Jest to dodatkowa opcja a więc dodatkowe koszty. Nagrzewnica jak każde urządzenie zużywa prąd elektryczny więc wpływa na wyższe rachunki dlatego warto się zastanowić czy na pewno jej potrzebujemy. Jeśli na przykład mamy panele fotowoltaiczne i nadmiar energii do wykorzystania to może być dobry pomysł.
  • Nagrzewnica wstępna: Montowana przed rekuperatorem na kanale czerpni. Zalecana w przypadku rekuperatorów bez nagrzewnicy wstępnej. Zapobiega zamarzaniu wymiennika ciepła w rekuperatorze w czasie mrozów.
  • Nagrzewnica wtórna: Montowana za rekuperatorem na kanale nawiewnym. Stosowana, gdy chcemy uzyskać wyższą temperaturę powietrza nawiewanego do pomieszczeń.
  • Nagrzewnice mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie. Te sterowane automatycznie, wykorzystują czujnik temperatury tak aby gdy ta spadnie poniżej zera uruchomić nagrzewnicę. Przypadku tych ręcznych musimy sami kontrolować temperaturę i pamiętać o uruchamianiu grzałki. Jest to często trudne do zrobienia ze względu na to że temperatura spada w nocy kiedy śpimy dlatego zalecamy nagrzewnice sterowane automatycznie.
  • Należy dobrać moc nagrzewnicy do potrzeb i wydajności rekuperatora.
  • Montaż nagrzewnicy powinien być wykonany przez fachowca.

Nagrzewnice mogą być cennym uzupełnieniem instalacji rekuperacji. Pozwalają na podgrzewanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń, co zapewnia komfort cieplny w zimie. Przy wyborze nagrzewnicy i miejsca jej montażu należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak: typ rekuperatora, oczekiwana temperatura powietrza nawiewanego oraz preferencje użytkownika.


Jeśli masz pytania, potrzebujesz konsultacji czy też wykonania usługi w zakresie naszej oferty, firma Ventikon służy pomocą.

Skontaktuj się z naszym ekspertem